Opublikowano: 03.04.2025
Uchwalona w 2019 roku a implementowana w Polsce w roku 2024 dyrektywa DSM (ws. praw autorskich i pokrewnych na Jednolitym Rynku Cyfrowym) wprowadziła pewne nowe regulacje w zakresie korzystania z publikacji prasowych. Przyznając wydawcom prawa pokrewne do ich publikacji, stworzyła jednocześnie nowe wyjątki w działaniu tych praw. W szczególności odnosi się to do eksploracji tekstów i danych (TDM, Text and Data Mining). W tej sytuacji powstała konieczność rozszerzenia dotychczasowych regulaminów korzystania z treści, aby uwzględniały te nowe regulacje.
Poniżej zamieszczamy, rekomendowany przez Izbę Wydawców Prasy i SDiW Repropol, wzór „Zastrzeżenia podmiotu uprawnionego dotyczącego eksploracji tekstów i danych”. Rekomendujemy dodanie do regulaminów wydawców tego typu zapisów, które powinny pomóc ograniczyć wykorzystywanie treści prasowych przez podmioty, które obecnie – zgodnie z art. 4 dyrektywy DSM – korzystają do celów komercyjnych z nowej formy dozwolonego użytku, jaką jest eksploracja tekstów i danych.
Zastrzeżenie takie jest konieczne, szczególnie wobec rozwoju systemów AI, które uczone są na treściach prasowych. W przeciwnym razie masowe korzystanie z treści prasowych nie zostanie ograniczone, a wytrenowane na dziennikarskiej twórczości modele AI wkrótce zastąpią potrzebę wykorzystywania publikacji prasowych. Wprowadzenie zastrzeżenia daje szanse na realizację bardziej pozytywnego scenariusza, w którym korzystanie z publikacji prasowych będzie odpowiednio i odpłatnie licencjonowane. Tego typu zastrzeżenia wprowadzili już niektórzy polscy i zagraniczni wydawcy.
Tekst zastrzeżenia składa się z dwóch części – krótkiej (do zamieszczenia na dole strony internetowej) wraz z linkiem do pełnej treści. Oczywiście, każdy z wydawców może modyfikować zaproponowaną treść i dopasować ją do swoich rozwiązań biznesowych.
Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie: Polityka prywatności (RODO)