Działania
Opublikowano: 30.06.2025
Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt nowej Polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce do 2030 roku, który trafił w czerwcu 2025 roku do konsultacji. Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol i Izba Wydawców Prasy zgłosiły postulaty do tego dokumentu.
Projekt „Polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce do 2030 r.” stanowi ważny krok w kierunku kształtowania przyszłości cyfrowej Polski. Dokument w sposób kompleksowy omawia szanse i wyzwania związane z rozwojem AI, odwołując się do standardów międzynarodowych i europejskich. Zauważono, że przedstawiona do konsultacji polityka nie dostrzega w wystarczającym stopniu jednego z kluczowych wyzwań współczesnej polityki innowacyjności: potrzeby zapewnienia symetrycznego, sprawiedliwego i zrównoważonego rozwoju AI, który nie prowadzi do koncentracji korzyści w rękach technologicznie uprzywilejowanych podmiotów kosztem twórców czy producentów dóbr kultury. Konieczne jest jednoznaczne zakwestionowania fałszywej narracji Big Tech istnienia opozycji między rozwojem technologicznym a ochroną „ludzkiej” kultury. Istotne jest, aby byli równoprawnymi uczestnikami procesu transformacji cyfrowej a sztuczna inteligencja powinna być narzędziem wspierającym człowieka, nigdy zaś jego substytutem. Takie podejście jest spójne z międzynarodowymi standardami oraz opiniami środowisk eksperckich. Wydawcy opowiadają się za tym, że treści generowane przez AI nie powinny podlegać ochronie prawa autorskiego z uwagi na brak wkładu człowieka. Niezbędne jest poszanowanie twórczości i brak zgody na masowe kopiowanie cudzych utworów.
Wymieniono szereg praktycznych i bardzo istotnych problemów prawnych:
Najważniejsze postulaty prawne wydawców:
Organizacje wydawców podkreślają, że niezbędny jest pluralizm informacyjny i jakość wiedzy w dobie sztucznej inteligencji:
„Należy zapewnić, że rozwój i wdrażanie sztucznej inteligencji w Polsce, zwłaszcza modeli generatywnych, wspiera dostęp obywateli do wiarygodnych, zróżnicowanych i transparentnych źródeł informacji, nie narusza warunków funkcjonowania niezależnych mediów, instytucji naukowych i edukacyjnych, oraz przeciwdziała rozprzestrzenianiu treści dezinformujących, nieprawdziwych lub zmanipulowanych. Cel ten obejmuje zarówno ochronę niezależnych źródeł informacji i instytucji edukacyjnych, jak i wprowadzenie rozwiązań umożliwiających uczciwy podział korzyści z wykorzystania treści tworzonych przez ludzi w systemach AI. Obejmuje on również rozwój umiejętności krytycznego myślenia i świadomego korzystania z mediów w społeczeństwie oraz wspieranie wysokich standardów jakości, przejrzystości źródeł i odpowiedzialności za treści generowane cyfrowo.”
Pełny dokument przesłany do Ministerstwa Cyfryzacji
Stanowisko zostało zaprezentowane także na posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu ds. przeciwdziałania naruszeniom prawa autorskiego i praw pokrewnych, które odbyło się w piątek 27 czerwca w siedzibie MKiDN na którym stronę rządową reprezentowali przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Cyfryzacji, Policji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Krajowej Administracji Skarbowej i innych organów.
Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie: Polityka prywatności (RODO)