Opublikowano: 23.11.2024
Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol jest organizacją funkcjonującą od 2003 roku, założoną przez Wydawców i działającą na ich rzecz. Stowarzyszenie od 2009 roku podsiada zezwolenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prowadzenie działalności w zakresie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi oraz ochrony praw autorskich przysługujących Wydawcom.
Misją Stowarzyszenia jest umożliwienie użytkownikom korzystania z materiałów Wydawców zgodnie z prawem, przy jednoczesnym zabezpieczeniu praw Wydawców. W tym celu SDiW Repropol zajmuje się udzielaniem użytkownikom licencji na korzystanie z publikacji periodycznych oraz części publikacji periodycznych mających samodzielne znaczenie. Od wielu lat Stowarzyszenie dzieli między Wydawców pieniądze pochodzące z reprografii, a także reprezentuje Wydawców w zakresie udzielania licencji na monitoring mediów. Repropol działa na podstawienie zezwolenia i pod stałym nadzorem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Co roku Stowarzyszenie składa do Ministerstwa sprawozdania ze swojej działalności. Wszystkie sprawozdania z działalności są publikowane na stronie internetowej organizacji.
Pani Hanna Wróblewska, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 14 listopada 2024 roku podpisała rozszerzenie zezwolenia organizacji na prawa pokrewne. Pełne brzmienie aktualnego zezwolenia SDiW Repropol jest następujące (pogrubiona została treść rozszerzonej części zezwolenia):
Stowarzyszeniu Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL z siedzibą w Warszawie udziela się zezwolenia na zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi do:
1) publikacji periodycznych oraz
2) mających samodzielne znaczenie utworów składających się na zawartość publikacji periodycznych w zakresie w jakim prawa te przysługują wydawcom, na następujących polach eksploatacji:
1) zwielokrotnianie,
2) wprowadzanie do obrotu,
3) użyczenie,
4) najem,
5) publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym
oraz udziela się zezwolenia na zbiorowe zarządzanie prawami pokrewnymi do publikacji prasowych w ramach świadczenia usług drogą elektroniczną, w zakresie w jakim prawa te przysługują wydawcom, na następujących polach eksploatacji:
1) zwielokrotnianie publikacji prasowej w celu korzystania z niej na polu eksploatacji, o którym mowa w pkt 2;
2) publiczne udostępnianie publikacji prasowej przez usługodawcę w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niej dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym.
W uzasadnieniu zezwolenia podkreślono, że w aktualnym stanie prawnym poza Repropolem żadna inna organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi nie jest uprawniona do zbiorowego zarządzania nowym prawem pokrewnym dla Wydawców, tj. nie uzyskała w tym zakresie niezbędnego zezwolenia. Potrzeba zbiorowego zarządzania nowym prawem pokrewnym wydaje się w obecnej sytuacji oczywista i konieczna, biorąc pod uwagę, że obejmuje ono ogromną, wręcz niemożliwą w praktyce do precyzyjnego obliczenia liczbę publikacji prasowych, eksploatowanych na skalę masową w różnego rodzaju serwisach internetowych: informacyjnych, publicystycznych, rozrywkowych, wyszukiwawczych, społecznościowych itd. przez wysoko wyspecjalizowane, profesjonalne podmioty mające swe siedziby poza terytorium RP. Dla przeciętnego wydawcy prasowego samodzielne dochodzenie roszczeń wobec takich użytkowników może być wyjątkowo trudne, kosztowne i czasochłonne, dlatego wskazane jest, aby w tym obszarze pojawiła się organizacja zbiorowego zarządzania, a więc również wyspecjalizowany podmiot, wyposażony w wyjątkowe instrumenty prawne ułatwiające dochodzenie takich roszczeń.
W wydanym zezwoleniu zwrócono uwagę, że Repropol daje rękojmię należytego wykonywania zbiorowego zarządzania prawami pokrewnymi do publikacji prasowych. Stowarzyszenie przedłożyło wraz z wnioskiem o rozszerzenie zezwolenia wszystkie wymagane przez ustawę dokumenty. Jako już działająca organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi Wydawców spełnia ono kryteria wymagane w ustawie o zbiorowym zarządzaniu. Organizacja zrzesza też istotną liczbę uprawnionych w zakresie objętym wnioskiem o udzielenie zezwolenia, biorąc pod uwagę ogólną liczbę uprawnionych danej kategorii. Od wielu lat Stowarzyszenie zarządza prawami autorskimi należącymi do Wydawców prasowych – dokonuje podziału i wypłaty opłat kompensacyjnych, udziela też licencji na wykorzystywanie publikacji prasowych w ramach świadczenia usług monitoringu mediów. W ocenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dysponuje zatem zasobami organizacyjnymi i kadrowymi oraz wiedzą i doświadczeniem, aby należycie zarządzać nowym prawem pokrewnym Wydawców prasowych.
Renata Krzewska, Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców Repropol, skomentowała otrzymanie rozszerzenia zezwolenia w następujący sposób:
„Z dumą i radością przyjmujemy możliwość działania na nowym polu dla Wydawców. Szczególnie doceniamy zwrócenie uwagi przez Panią Ministrę Hannę Wróblewską na to, że Repropol daje rękojmię należytego wykonania zbiorowego zarządzania, dysponuje wiedzą i doświadczeniem, aby reprezentować Wydawców na nowych polach. Jesteśmy jedyną organizacją dla Wydawców, która działa w tak ścisłych rygorach prawnych: z jednej strony obowiązuje nas Ustawa o zbiorowym zarządzaniu, a z drugiej strony podlegamy stałemu nadzorowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednocześnie wszystkie dokumenty organizacyjne są przyjmowane przez Walne Zebranie Członków w demokratycznym głosowaniu. Taki porządek prawny oraz podleganie nadzorowi daje Wydawcom gwarancję należytego i skutecznego wykonywania przez nas swoich zadań”.
Decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 14.11.2024 r.
Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie: Polityka prywatności (RODO)